Rimóczi Attila vendégszerző érdekes írása a kártyavédőzésről:

A közelmúltban hallottam egy érdekes mondatot: „Egy bizonyos idő után, aki társasjátékozik, az vagy elkezd játékot fejleszteni, vagy elkezd kártyavédőzni…”
Mivel én is az utóbbi irányba indultam el, akkor nézzük egy kicsit a kártyavédőzést, kicsit „szakmai” szemmel. A piacon nagyon sok kártyavédő van, és időnként borzasztóan nehéz eligazodni közöttük, s hogy melyik a jobb, szebb, stb.

De akkor kezdjük el az elején!
A kártyavédőzés nem egy rövidtávú befektetés, hanem azért csinálja az ember, hogy még nagyon sokáig tudja élvezni azt a játékot. És itt nem abban kell gondolkozni, hogy 5-10 vagy akár 20 játékalkalomról beszélek. Hanem akár évekről is…
Ma már szinte naponta jönnek a hírek az új társasjáték megjelenésekről, csak úgy kapkodjuk a fejünket, hogy melyiket is válasszuk?
Sok a megjelenés, de azt egy pillanatra sem szabad el felejtenünk, hogy sok játék nem kap újranyomást. Biztos vagyok benne, hogy Monopoly-t még 10 év múlva is tudunk venni bármelyik játékboltban, ahogy az UNO sem fog kikopni soha a kínálatból, de a Snowdonia-ról ezt már nem mondhatjuk el, ahogy a Évszakokról és a Doom-ról, vagy a Kragmortha-ról sem…
Feltettem magamnak a kérdést, a kedvenc játékaimmal szeretnék 10 év múlva is játszani? IGEN!

A legtöbb kártyajátéknál a keverések az, ami nagyon igénybe veszik a kártyalapokat. Amikor még CCG vel játszottam, akkor volt, hogy 5-20 partit is lejátszottunk egy nap alatt, és ez pontosan ugyanennyi keverést jelentett. Ha finoman, óvatosan, és a Titkos Tibeti technikával kevered a lapokat, akkor persze kevésbé kopnak, használódnak, de akkor is mindig egy kicsit mégis kopnak, sérülnek. Ezen a problémán segít a kártyavédő!
Na persze az sem mellékes, hogy ha kiborul a tálca sör, kóla, vagy csak csipszes kézzel nyúlsz a kártyához, na az is nyomot fog hagyni rajta. Szerencsére ez ellen is tud védelmet nyújtani a kártyavédő! Persze, ha úgy folyik bele a folyadék, hogy a nyíláson át is bemegy, akkor természetesen nem. A lényeg az, hogy tovább marad jó állapotú a játék, amit szeretsz.

Védőzés vagy Laminálás?

Sokszor olvasom, hogy sokan gondolkodnak lamináláson, a kártyavédőzés helyett. A mai technológiával már kevésbé veszélyes a laminálás, de én akkor is ellene vagyok, mivel van 3 olyan tényező, amit figyelembe kell venni!

  1. A laminálás közben hőt kap a kártya is, még ha nem is látod.
  2. Ha teljesen körbehegeszted a fóliát, akkor a kártya nem kap levegőt, és ez nem fog jót tenni idővel…
  3. Olyan kémiai folyamatok is el indulhatnak, amiről fogalmunk sincsenek, mivel nem ez a szakmánk.

Régen volt 3×9 db kártyalap, amit lelamináltattam. 2×9 db-ot ipari nyomdatechnológiával, és géppel, a másik kilencet pedig otthon házilag. Azért döntöttem így, mivel a játék már abban az időben is értékes volt számomra. Néhány év elteltével (ha jól emlékszem, 5 évvel később) az egyik fólia elkezdett besárgulni, és ekkor úgy döntöttem, hogy megmentem a kártyáimat. Elkezdtem azokat szépen, óvatosan felvágni, de szomorúan kellett pár tényt megtapasztalnom:

  1. A lapok besárgultak. 🙁
  2. Majdnem minden kártyánál a fólia összeragadt a lamináló fóliával, s ha meg próbáltam szétszedni, akkor a kép jó része a fólián maradt…
  3. Voltak olyan kártyalapok, amelyek sehogy nem váltak szét a fóliától, végleg odaragadtak, szét kellett vágnom őket. Brrrrr….
  4. Amit sikerült megmentem, azok is sárgák lettek, és nyálkásak…Szuper! 🙁

Röviden, ha mégis laminálni szeretnél, akkor az a javaslatom, hogy az egyik végét mindenképpen hagyd nyitva!

Melyik játékokat kártyavédőzzük?

Bármit, amit csak szeretnél… de nézzük azt, hogy mondjuk egy UNO kb 1500 forint, 100 db kártyavédő pedig kb 900-1000 forinttól kezdődik. (A Vagabund kiadó saját kártyavédője 890 Ft! 🙂 – de mivel 108 db kártyalapra kell védő, ezért két csomagot kell vásárolni.
Szóval a játék 1500 HUF + kb 2000 HUF kártyavédőre? Miközben szinte bármikor vehetsz új UNO-t budget áron…
Az én tanácsom: nézd meg mennyibe kerül a játék, számold ki, hogy mennyibe kerülne rá a védő, és vedd figyelembe, hogy szerinted kapható lesz-e a játék később, valamint ha elhasználódna, az mennyire zavarna?

Mennyit is bír egy kártyavédő?

A kártyavédők különböző vastagságúak, és különböző anyagúak, tehát ebből fakadóan van néhány tulajdonság, amit jobb, ha figyelembe veszel. Bizonyos kártyavédők tapadnak egymáshoz és ezáltal a keverés lehet egészen problémás. Más kártyavédők csúszkálnak, könnyű és jó érzés keverni őket, de ha kupacba akarod rakni, akkor bosszantó, mert szétesik a halomba rakott kártya.
Vannak olyan kártyavédők, amelyek eléggé jól bírják a strapát (ezek általában a vastagabb, prémium minőségűek), és vannak amelyek annyira vékonyak és gyengék, hogy pár játék után képesek elszakadni is. Sajnos találkoztam már olyan kártyavédővel, amelyen már akkor elkezdett szétnyílni oldalt a hegesztés, amikor belecsúsztattam a kártyát.

Mekkora védőre van szükség?

Vásárlásnál is nagyon figyelmesnek kell lenned, mivel vannak olyan oldalak/kártyavédő típusok, ahol a belerakható kártya méretét adják meg, de van olyan, ahol pedig a kártyavédő méretét. Általában a szélesség az ami „passzolni ” szokott, és a magassága, az ami túllóg a kártyákon kisebb-nagyobb mértékben, de ez nem gond, egy éles ollóval könnyel „fazonra” lehet igazítani a magasságot.
Ma már egyre több társasjátékos bolt/webshop írja ki, hogy mekkora védőt ajánl hozzá, és hány darabot, de BGG-n is utána lehet olvasni ennek az információnak. Vannak külön olyan oldalak, ahol utána nézhetünk, hogy mit és mennyit ajánlanak.

Milyen legyen a kártyavédő? Színes? Mintás hátoldalú? Átlátszó?

A legtöbb kártyavédő egyszerű átlátszó, de vannak olyanok is, amelyeknek a hátulja színes (pl kék vagy fekete), illetve vásárolhatsz olyan kártyavédőket, amelyeknek valamiféle minta van a hátoldalán, ezek általában valami nagy univerzumhoz kapcsolódnak. Claim, WH40k, Marvel, Star Wars, stb.
A színes hátú kártyavédők tökéletesek arra az esetre, ha mondjuk az alapjáték és a kiegészítő lapjainak a hátoldalán színárnyalatnyi különbségek vannak a különböző gyártások miatt.
Én azoknak a táborába tartozom, akik védőznek, játékot fejleszteni nem szoktam, bár azért sokszor ötletelgetek. De az is igaz, hogy maga a társasjátékozás mellett elég sok időt eltöltök azzal, hogy a számomra szimpatikus játékoknak utánanézzek, ez a hobbim, amit szeretek.

Ok, köszi a figyelmet, sziasztok és jó játékot!

Blog: Rimóczi Attila (szigorúan kártyavédőző) társasjátékos írását olvashattátok.

Szöllősi Peti – aki abban a szerencsés helyzetben van, hogy játékos, kiadó és társasjáték-szerző is egyben.
Ha nem szeretnél lemaradni a következő bejegyzésről, iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kövesd a Vagabundot a közösségi médiában! 🧐
Facebook: Vagabund kiadó
Insta:https://www.instagram.com/vagabund_publisher/

Twitter: https://twitter.com/vagabundpublish

Következő téma: #006 – KS deluxe kiadások